Instytut Młodzieżowy
Pierwszy młodzieżowy think tank w UE
Stowarzyszenie Instytut Młodzieżowy (IM) to think tank tworzony przez młodych dla młodych. To przestrzeń do spotkania, wymiany doświadczeń i wspólnego działania. IM zajmuje się przygotowaniem analiz i raportów dotyczących młodego pokolenia i szukaniem realnych rozwiązań problemów młodzieży.
W POSZUKIWANIU PRZESTRZENI
Potrzeba zmian
Według danych GUS z 2015 roku 18,4% ludności Polski stanowią ludzie poniżej 26 roku życia. Czy istnieje w takim razie realna sprawczość młodego pokolenia, czy głos młodych jest wystarczająco słyszalny? Instytut Polish Cognition Lab PAN przeanalizował tendencje polityczne i opinie młodych. Zdecydowanie negatywnie oceniają oni zarówno działania polityków jak i kompetencje. Co więcej, aż 46% badanych ma poczucie wykluczenia młodych ludzi z polityki (42% nie ma w tej sprawie zdania), a 33% uważa, że polityka jest nieinteresująca (46% nie ma zdania).
Jako młodzi ludzie nie czujemy sprawczości politycznej, ani nie widzimy przestrzeni, w której ów sprawczość moglibyśmy urzeczywistnić. Ta sytuacja wymaga zupełnie nowego spojrzenia na kwestię partycypacji młodych w społeczeństwie obywatelskim. Chcemy zbudować właśnie taką przestrzeń.
Brak sprawczości to nie jedyny problem, który dotyka nas, młodych. Nie możemy sobie pozwolić na jeszcze większą polaryzację naszego społeczeństwa. Badania psychologiczne pokazują jednak, że tam, gdzie widzimy wspólne działanie, o wiele łatwiej jest się porozumieć. Jednocześnie różnorodność powoduje znaczący wzrost kreatywności i skuteczności każdego zespołu. Oprócz długoterminowych wyzwań, młodych dotykają często dziedzinowe, wyspecjalizowane problemy, które nie są podejmowane w przestrzeni publicznej.
Instytut Młodzieżowy jest odpowiedzią na te potrzeby — tworzenie analiz i oparcie o nie działań pozwala na dostrzeżenie głęboko ukrytych źródeł problemów i przygotowanie odpowiedzi systemowej.
Różnorodność rozumiana przez nasze historie, różnorodności tworzące wspólnotę – to jest przestrzeń, na której mogłyby się oprzeć społeczeństwo obywatelskie. Na rozpalaniu serc, budowaniu relacji, pokazywaniu, że można rozmawiać. To wszystko w celu zwiększenia reprezentatywności młodego pokolenia, nie tylko w sferze partycypacji, ale także w sferze projektowania rzeczywistości. Wierząc, że rzeczy niemożliwe są takimi, dopóki ktoś ich nie wykona.
Bartosz Wojciechowski – prezes i pomysłodawca Instytutu
W POSZUKIWANIU PRZESTRZENI
Początki
Pierwsze pomysły na stworzenie nowej przestrzeni dla działania młodzieży narodziły się w głowie Bartosza Wojciechowskiego w październiku 2020 roku. Prace nad wykrystalizowaniem realnej sprawczości zakończyły się w grudniu 2020 roku. Zebranie Założycielskie odbyło się 30.05.2021 roku, a stowarzyszenie zostało wpisane do KRS 20.08.2021 roku.
Działania trzeba budować w oparciu o dane, badania, raporty. Szukaliśmy inspiracji, czytając o tysiącach inicjatyw młodzieżowych na całym świecie. Zdecydowaliśmy się zaproponować zupełnie nową formułę partycypacji młodych, która połączy w sobie rzetelną analizę i autentyczną sprawczość młodych. Przez długą, analityczną pracę w połączeniu z łączeniem ludzi możemy zdziałać więcej niż kiedykolwiek mogliśmy sobie to wyobrazić.
Mateusz Majkut – współtwórca Instytutu
NASZA INICJATYWA
Instytut Młodzieżowy
Zakładamy Instytut Młodzieżowy – pierwszy młodzieżowy think tank w Europie. Miejsce, tworzone przez młodych dla młodych. Przestrzeń, w której będą splatać się poglądy od prawa do lewa, w celu wypracowywania kompleksowej wizji Polski przez Młode pokolenie. Robimy to, ponieważ wierzymy, że Polska w której zmieści się każdy i każda, nie jest tylko marzeniem, ale naszą przyszłością.
Aby to osiągnąć, młode pokolenie musi wreszcie być reprezentowane nie tylko przez, ale wśród polityków. Przedstawiciele młodego pokolenia muszą zarazić swoją naturalną ciekawością i naukowym podejściem, które pozbawione będzie myślenia w kategoriach „kto nie z nami ten przeciw nam”.
Młode pokolenie, które będzie reprezentowane przez Instytut Młodzieżowy, już dawno zdało sobie sprawę, że czasy w których paradygmatem polityki , był dwubiegunowy podział, dawno odszedł w zapomnienie. Dziś naszym celem nie jest obrzucanie się błotem. Od tak dawna wiemy co nas dzieli, ale czy kiedykolwiek zastanowiliśmy się ile nas łączy.
Think tank ma na celu znalezienie obszarów gdzie młodzieżowa prawica, styka się z lewicą i centrum. Dla stworzenia obywatelskiej przestrzeni do dialogu. Zdajemy sobie sprawę, że obecny format polityki , także młodzieżowej ulega wyczerpaniu, naszym celem nie jest współpraca z konkretnymi strukturami, chcemy, aby zarysowywane przez nas problemy i inicjatywy, z założenia wypracowywane w oparciu o wielostronny dialog społeczny, były zauważane przez polityków i polityczki.
Z kim budujemy?
Współpracujemy z każdym kto szanuje dialog i różnorodność. Z Każdym kto wierzy w pojednawczą i nieprzejednaną siłę dialogu. Z każdym, kto widzi, że jesteśmy „in varietate concordia” – zjednoczeni w różnorodności.
Dołącz do newslettera!
Subskrybuj newsletter Instytutut Młodzieżowego i bądż na bieżąco z naszymi działaniami