Samorządy Uczniowskie

man and woman sitting on chairs

Samorząd Uczniowski w skrócie

Samorząd Uczniowski („SU”) to organ szkoły, który tworzą wszyscy uczniowie. Zasady jego działania, wybór organów jakie zostają w ramach niego powołane – określa Regulamin Samorządu Uczniowskiego. Regulamin ten nie może być sprzeczny ze statutem szkoły. Co więcej, SU działa w każdej szkole publicznej prowadzonej przez jednostki samorządu terytorialnego. W przypadku innych szkół, w tym szkół prywatnych i szkół publicznych prowadzonych przez inne osoby prawne (np. kościoły i związki wyznaniowe) Samorząd Uczniowski nie musi być, ale może – zostać powołany na mocy Statutu szkoły. Najważniejszym prawem Samorządu Uczniowskiego jest przygotowywanie wniosków i opinii dotyczących funkcjonowania szkoły.

W ramach tych działań, Samorząd może za zgodą odpowiednich władz szkolnych realizować różne przedsięwzięcia. Warto także wiedzieć, że głównym założeniem SU jest reprezentacja wszystkich uczniów. To ich łącznikiem z Dyrekcją, Radą Rodziców i Radą Pedagogiczną. Aktywny Samorząd, to dobra praktyka w polskiej szkole, dlatego że to właśnie on napędza życie szkolne. Warto także pamiętać, że SU, to pierwszy samorząd, do którego należy każdy w swoim życiu, a korzystanie z jego kompetencji jest szansą na zmianę środowiska szkolnego. Jeżeli porównać szkołę do pierwszej pracy, to nieco upraszczając – można uznać SU za pierwszy związek zawodowy, do którego należymy.

Podstawa prawna

Zasady funkcjonowania Samorządu Uczniowskiego reguluje jego regulamin, który powinien być dostępny publicznie.

Członkowie Samorządu Uczniowskiego

Członkami Samorządu Uczniowskiego są wszyscy uczniowie szkoły. Na mocy Regulaminu SU mogą zostać powołane różne organy. Najczęściej jest to przewodniczący SU, wiceprzewodniczący SU i skarbnik/sekretarz.

Instytut Młodzieżowy poleca

Polecamy w Regulaminie stworzyć organ, który pozwoli na zaangażowanie się większej liczby uczniów. Będzie to zachęta do aktywnego uczestnictwa w życiu szkoły, a jednocześnie osoby zaangażowane w różne akcje będą mogły poczuć się odpowiednio docenione.

Przykładowe działania Samorządów Uczniowskich

  • List do dyrekcji w sprawie wykorzystania jednorazowych plastikowych naczyń podczas imprez szkolnych. Jak wiemy, problem zanieczyszczenia plastikiem naszego środowiska jest bardzo poważny, stąd ciekawą inicjatywą jest zawnioskowanie, aby nie korzystać z plastikowych naczyń.
  • Wniosek o dodanie hymnu Unii Europejskiej do przebiegu w uroczystościach szkolnych. UE to nie tylko wielkie osiągnięcie polityki międzynarodowej państw europejskich, ale też ogromna wspólnota, która łączy ludzi, ułatwia kontakty i tworzenie ponadnarodowych relacji.
  • Wniosek o zakup potrzebnego sprzętu/remont pomieszczenia itd.
  • Organizacja koncertu/wystawy charytatywnej.
  • Organizacja szkolnego koła debat oksfordzkich, szkolnego kółka szachowego itd.
  • Wniosek o powołanie Rady Szkoły.

Podziel się z nami swoim pomysłem! Jeżeli zrealizowaliście w swojej szkole ciekawą inicjatywę, napisz do nas! Najciekawsze pomysły udostępnimy na naszej stronie!

Jak się zaangażować? Dlaczego warto?

Skontaktuj się z przewodniczącym SU lub innym aktywnym działaczem. Jeżeli nie wiesz kto to jest możesz porozmawiać z opiekunem Samorządu lub po prostu z wychowawcą. Gdy już uczestniczysz w działaniach samorządu, ale szukasz ciekawych inicjatyw możesz zainspirować się naszymi pomysłami lub pomysłami z innych szkół.

SU to świetne miejsce, aby podjąć swoje pierwsze kroki w świecie aktywizmu. Dzięki pracy w SU możesz nauczyć się koordynowania zespołem, planowania i realizacji projektów oraz wielu innych umiejętności. Często SU daje okazję do zdobycia doświadczenia negocjowania, persfazji czy po prostu pisania wniosków, listów i innych oficjalnych tekstów. Zawsze masz obok siebie także bardziej doświadczonych działaczy oraz opiekuna, który na pewno pomoże w różnych przedsięwzięciach.

W naszej skali oceniamy działanie w Samorządzie Uczniowskim jako bardzo łatwe.

Poziom trudności

Pro tips

  • Szukaj inspiracji w innych Samorządach Uczniowskich. W ramach swojej działalności możecie także podjąć się realizacji wspólnego projektu.
  • Pamiętaj, że każdy w SU pracuje jako wolontariusz.
  • Skorzystaj z narzedzi do zarządzania projektami.
  • Przed rozpoczęciem akcji w SU porozmawiaj z opiekunem Samorządu czy bardziej doświadczonymi znajomymi. Mogą oni służyć radą i pomóc w realizacji pomysłu.

Artykuł powstał w ramach projektu “Pierwszy krok”

Przez projekt “Pierwszy krok” chcemy pokazać w przystępnej formie najważniejsze miejsca, w których jako młodzi możemy się zaangażować w działanie społeczeństwa obywatelskiego. Opiszemy miejsca i przykłady gdzie każdy może rozpocząć swoje działania oraz przekażemy szereg porad i inspiracji.

No post found!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top